Forum gra karciana Strona Główna gra karciana
War of Tanks
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polskie fortyfikacje wschodnie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum gra karciana Strona Główna -> Polska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thenegel




Dołączył: 28 Sie 2014
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 11:52, 01 Lut 2015    Temat postu: Polskie fortyfikacje wschodnie

Od 1936 na Kresach trwała intensywna rozbudowa fortyfikacji stałych. Największy rozmach miały prace prowadzone na obszarze bagien poleskich, które wbijając się klinem na wschód rozdzielały wschodni teatr działań wojennych na północny i południowy. Kto utzymywał w swym ręku obszar bagien poleskich mógł kanalizować ruch nieprzyjaciela na zachód i tworzyć bezpośrednie zagrożenie dla flank jego natarcia. Rozbudowa inżynieryjna tego obszaru składała się z kilku elementów.
W pierwszym rzędzie wykonywano regulację rzek, planowane wylesienia, zalesienia, na zasadniczych osiach natarcia potencjalnego nieprzyjaciela (czyli sowietów) wykonano komory minowe na przeprawach. Prace te trwały od 1928r. do samego końca (wiele z nich nie zostało ukończonych z powudu sowieckiej agresji).
Następnym etapem była budowa schronów bojowych począwszy od 1936. Rejon bagien poleskich podzielono na trzy odcinki. Zasadniczy odcinek "Sarny", i odcinki pomocnicze "Łuniniec" i "Hancewicze". Planowano wznieść 660 ciężkich schronów bojowych co dawało przeciętnie 1,5 schronu na kilometr terenu. Ostatecznie powstało ponad 200 obiektów, pamiętać jednak należy że na wiosnę 1939r. wszystkie siły i środki materiałowe przerzucono na zachód do rozbudowy umocnień przeciwko Niemcom.
Na Polesiu wznoszono głównie ciężkie schrony bojowe. Większość schronów była uzbrojona w kilka karabinów maszynowych umieszczanych w strzelnicach do ognia bocznego (tradytorowego) lub czołowego prowadzonego z kopuł bojowych lub strzelnic do ognia czołowego (schrony typu blokhauz). Schrony uzbrojone w broń maszynową wspierane były obiekty artyleryjskie (których głównym argumentem były armaty kalibru 75mm). Budowano też schrony obserwacyjne, bierne, dowodzenia, lub obiekty łączące kilka tych funkcji. Na odcinku "Sarny" pododcinek "Bereźne" sektor "Jarynówka" rejon "Mokwin" powstał największy schron bojowy wybudowany w przedwojennej Polsce, potężny tradytor artyleryjski (4xarmata 75mm, 5x ckm, kilka rkm) o numerze 5.
Wybudowano kilka małych grup warownych (czyli obiektów rozproszonych, połączonych komunikacją podziemną), miały tez powstać olbrzymie schrony artylerii wieżowej, podobne do obiektów z linii Maginota.
Oczywiście na tle umocnień francuskich, polskie wypadały znacznie słabiej ale już porównując z obiektami linii Mannerheima były znacznie bardziej nasycone ciężkim uzbrojeniem, znacznie bardziej odporne na ostrzał (większośc była odporna na wielokrotne trafienia pociskami 220mm, niektóre na wielokrotne uderzenia pocisków 305mm), lepiej wyposażone pod względem technicznym i socjalnym. Co ciekawe niemieckie umocnienia wschodnie (Pommerenstellung czy Oderstellung) poza Linią łuku Odry-Warty (czyli popularnym MRU) też nie wyglądały lepiej. Były gorzej zaprojektowane a schrony miały niższe klasy odporności.
Do 1939r. na umocnienie Polesia wydano 57,5mln złotych. Za tą kwotę można było kupić przykładowo około 250 czołgów 7tp z uzbrojeniem, lub około 2,5 tys działek ppanc boforsa.
Jeżeli doszłoby do wojny polsko-bolszewickiej w 1941r. to "Bastion Polesie" byłby ukończony gdyż pomimo opóźnień zakończenie budowy planowano na listopad 1940r. Zamknąłby swoimi kazamatami odcinek centralny frontu, chroniąc skrzydła nacierających wojsk na południu i północy.
Polesie plan obrony
[link widoczny dla zalogowanych]
sektor "Jarynówka" bardzo silnie umocniony
[link widoczny dla zalogowanych]
tradytor Mokwin nr.5
[link widoczny dla zalogowanych]

Ciekawostką jest że znany chyba wszystkim miłośnikom historii Witold Urbanowicz zestrzelił swój pierwszy samolot podczas osłony budowy umocnień poleskich. Był to sowiecki dwupłat rozpoznawczy a zdarzyło się to latem 1936r.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
voytech
Administrator



Dołączył: 13 Lis 2013
Posty: 2548
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sosnowiec
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 12:52, 01 Lut 2015    Temat postu:

Co do RB to mam zamiar niedługo zrobić mapę, na razie myślę czy pionowo, czy poziomo.

Chyba, że przymierzasz się do zrobienia scenariusza, w którym Polska broni się przed ZSRS w 1939?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thenegel




Dołączył: 28 Sie 2014
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 13:49, 01 Lut 2015    Temat postu:

Nie jest moim celem pisanie scenariusza, chciałem tylko zaznaczyć że warto zwrócić uwagę na ten element podczas tworzenia RB. Chyba że twórcy dojdą do wniosku że na skutek zmiany doktryny porzucono dalszą rozbudowę tych umocnień w okolicach 1939r. Tak czy owak to na wschodniej granicy powstał największy system umocnień II RP, który jak pokazują wydatki był sporym wysiłkiem dla państwa.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PawlusSidewinder




Dołączył: 11 Lip 2014
Posty: 1825
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 21:39, 01 Lut 2015    Temat postu:

Doktryna doktryną, ale umocnień tak łatwo by nie odpuścili. Jako osłona do formowania ofensywy też się nadają. Ja jestem za.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum gra karciana Strona Główna -> Polska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin